AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Orange Sector
Dyskografia:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

Orange Sector
Orange Sector na Nocturnal Culture Night 2012

Orange Sector
Orange Sector na Nocturnal Culture Night 2012

Kraj:
Niemcy / Germany

Data powstania:
1992

Gatunek muzyczny:
ebm, Old school EBM

WWW:
http://www.orange-sector.de
https://web.facebook.com/OrangeSector/

Skład zespołu:

Lars Felker
Martin Bodewell


Biografia:

W 1992 Martin Bodewell i Lars Felker przypadkowo spotkali się na imprezie w klubie ‘Index’ i jeszcze tego samego wieczoru odkryli że łączą ich takie same zainteresowania muzyczne. Wystarczyło więc tylko jedno spotkanie aby Martin i Lars chcąc spełniać swoje wspólne muzyczne pragnienia powołali do życia zespół Orange Sector, którego brzmienie w istocie miało dużo wspólnego z legendarną grupą DAF. Nazwa zespołu była wynikiem zabawy słownej z różnymi wyrazami. Orange Sector było określeniem wydzielonej powierzchni na scenie. Miało być to miejsce, gdzie wszyscy mogą się spotkać, pobawić i zapomnieć na chwilę o własnych problemach.
Lars i Martin wysłali swoje demo ‘’The War Comes Home’’ (termin ten i teksty piosenek prezentowały problemy ze społeczeństwem, grafika zdobiąca album pokazywała amerykańskiego farmera który wkopywał w ziemię beczki z napisem Agent Orange) do jednej wytwórni płytowej, legendarnego molocha EBM w latach 90-tych Zoth Ommog. Odpowiedzialny za jej działania Talla 2XLC przekazał ich do producenta Andre Schmechta (związanego również z X Marks The Pedwalk) mówiąc “Podoba mi się to, bierz ich!” i w ten sposób pierwsze marzenie początkujących muzyków się spełniło!

1993 był kamieniem milowym dla grupy: debiutancki album “Faith” został nagrany w T.G.I.F. Studios, a utwór “Kalt wie Stahl” stał się dużym przebojem na klubowych parkietach. Orange Sector udał się w swoją pierwszą dużą trasę ze szwedzkim elektro/popowym zespołem S.P.O.C.K. Zespół stał się znany ze względu na aplikowanie świetnych live występów. „Główny pokaz” Orange Sector był zawsze koncertem pełnym energii, gromadzącym wielu fanów, było to wydarzenie prowadzące do powstania zjawiska potocznie nazwanego “Bodysmashing”.

Podczas trasy Faith muzycy Orange Sector, jednocześnie pracowali nad nowym materiałem na kolejne wydawnictwo. W 1994 roku grupa wydała album ‘’Flashback’’, który okrzyknięty został najlepszym wydawnictwem w ich karierze, i wciąż jest to album, uznawany za klasyka w gatunku EBM.

Zarówno powody osobiste jak i zawodowe sprawiły, że Lars opuścił grupę, jednak oboje z Martin’em pozostawali ze sobą w kontakcie. Martin zadecydował, że będzie nadal prowadził projekt, wydając po długiej przerwie płytę ‘’Love it’’. Nowe utwory były znacznie łagodniejsze i bardziej melodyjne. Starzy fani nie zaakceptowali nowego brzmienia. W roku 1998 Martin znów zapukał do drzwi Zoth Ommog z dwoma kolejnymi wydawnictwami, ‘’Scars of Love’’ i ‘’Masquerade’’. Po jakimś czasie jednak stracił motywację i zdecydował się opuścić muzyczną scenę.

W 2004 roku klasyczne brzmienie EBM wracało aby ponownie przejąć scenę klubową. Torben Schmidt, właściciel wytwórni Infacted-Recordings i osoba stojąca za Lights of Euphoria podczas swojej pracy jako DJ, często opierał się na starych utworach Orange Sector. Dlatego postanowił skontaktować się z Lars’em z pomysłem wydania kompilacji przedstawiającej najlepsze dokonania z okresu działalności Orange Sector. Lars’owi udało się przekonać Martin’a i zespół w oryginalnym składzie ponownie spotkał się w studiu nagraniowym. Kompilacja ‘’Here We Are (BackAgain)’’ ujrzała światło dzienne w marcu 2005r. Wskrzeszone Orange Sector poszło za ciosem i w 2006 roku pojawił się nowy, pierwszy od 12 lat album ’’Bassprodukt’’ który sprowadził Lars’a i Martin’a z powrotem do rozpoznawalnego ciężkiego, napędzającego, old schoolowego EBM.

W 2010 roku legenda elektro dołączyła do wytwórni Metropolis Records aby wydać swój ósmy album ‘’Krieg & Frieden’’. Płyta jest powrotem do korzeni z agresywnymi syntezatorami, z powtarzającymi się frazami, i bezlitosną linią basu. Prawdziwy w swojej formie, Orange Sector po raz kolejny pokazał wszystkim jaki powinien być prawdziwy EBM i wysoko podniósł poprzeczkę innym elektronicznym wykonawcom.

W 2015 Orange Sector, dwóch pionierów ebm z Hanoweru/Niemcy, powraca z "Night Terrors". Dziesięć potężnych nowych utworów EBM plus trzy świetne remiksy są rezultatem tej nowej produkcji! Otwierający kawałek "Braindead" maszeruje przez mózg przypominając jeden z dobrych, starych utworów w stylu Nitzer Ebb.

"Monoton" jest typowym wyrżnięciem Orange Sector, po którym następuje główny, singlowy utwór "Glasmensch". "Burn in Hell", niemieckie "Rebell" i "Protest" są czysto tanecznymi hitami na parkiety, tuż przed takimi kawałkami jak "Das erfrorene Herz", "Wir sind Mensch" i "Z.o.m.b.i.e." które trochę zwalniają tempo. "Das letzte Lied" (ostatni utwór) i remiksy "Burn in Hell", "Rebell" jak również potężny "Sturm (Martin Bodewell Remix)" podkręcają tempo aż do końca tego albumu łamiącego EBM!

Od samego początku tak zwanych lat 80-tych, termin muzyczny EBM ugruntował swoją pozycję jako część globalnego ruchu muzyki elektronicznej. Pulsujące basy i rytm zbliżony do pracy maszyny, stały się znakiem rozpoznawczym całej sceny. A zespoły takie jak Nitzer Ebb, Front 242 czy Pouppee Fabrikk nazywane są pionierami tego ruchu.
Orange Sector jest częścią tak zwanej "drugiej fali" sceny EBM, działając na niej od 23 lat, z dorobkiem 12 albumów, kilku EP-ek i singli. Najnowsza EP-ka "Monoton" jest pierwszą częścią planowanej trylogii, i zawiera 4 utwory wraz z 3 remiksami, których dokonali NZ, Agrezzior i Celluloid. Ten nowy 7-utworowy krążek jest jak dotąd najmocniejszą pozycją w dorobku Martina Bodewell'a i Larsa Felker'a.

W 2016 Po udanym wydawnictwie "Monoton E.P." Orange Sector powraca z drugą częścią swojej trylogii. Jest to kolejny, prawdziwy hit gatunku EBM. Ostre uderzenia elektronicznych bitów z wyróżniającymi się okrzykami jakie serwuje Martin Bodewell. "Stahlwerk E.P." to pozycja obowiązkowa dla wszystkich uzależnionych od EBM. "Im Stahlwerk", "Terroristen", "Der Clown und das kleine Mädchen" czy "Tanz in den Frieden" to prawdziwe przeboje Orange Sector. Na EP-ce znajduje się 8 utworów, w tym wyjątkowe remiksy w wykonaniu Martina Bodewell'a i Nordarr jak również pulsujący miks Clubstahl "Im Stahlwerk" i zmieniona wersja "Der Clown und das kleine Mädchen".

W końcu pojawia się trzecia część trylogii Orange Sector. Po "Monoton" i "Stahlwerk" limitowana EP-ka nosi tytuł "Farben". Główny utwór jest zatytułowany "Farben", jest to potężny klubowy przebój, który sprawi że będziecie tańczyć! Drugi ważny kawałek to "Götter", stare, pulsujące ebm skierowane na występy na żywo, bardziej niż wcześniejsze utwory. "Ich sehe dich sterben" to hołd złożony wszystkim tym, którzy niedawno umarli. Zespół postanowił w osobisty i poruszający sposób "pożegnać się i podziękować", tworząc ten kawałek. Jako bonus EP-ka zawiera świetne remiksy w wykonaniu AD.keY, Zoon Politicon i Blitzmaschine.