AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Cryo
Dyskografia:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

Cryo
Cryo - Nocturnal Culture Night 2015

Cryo
Cryo - Nocturnal Culture Night 2015

Kraj:
Szwecja / Sweden

Data powstania:
2002

Gatunek muzyczny:
ebm, electronic, futurepop

WWW:
http://www.cryodome.com/
https://www.facebook.com/cryosweden/

Skład zespołu:

Martin Rudefelt 
Torny Gottberg


Biografia:

Martin Rudefelt założył Cryo w 2002. Martin jest również odpowiedzialny za kompozycje, wykonanie i produkcję materiału w swoim studiu nagrań Cryodome w Malmö, w Szwecji. Na scenie, towarzyszy mu Torny Gottberg odpowiedzialny za klawisze i chórki. Cryo tworzy szeroko rozumianą muzykę elektroniczną. Uwaga koncentruje się na ciężkich liniach basu i bębnach, które tworzą powtarzalne, agresywne podkłady. Podstawę tworzą tu melodie i wokale, które są urozmaicone, ciepłe i delikatne. Cryo nie zamierza kreować muzyki popularnej, jaka mogłaby wpasować się w obowiązujące trendy i napędzić sprzedaż albumów. Brzmienie skierowane jest do relatywnie małego grona odbiorców z otwartym umysłem. Nie należy poświęcać sztuki dla zysków.

MCD "Beyond" wprowadza Cryo o krok dalej, w kierunki mroczniejszych i bardziej dystopijnych dźwięków i klimatycznego podejścia, mogącego kojarzyć się z takim artystą jak Jean-Michele Jarre, a które nie traci tego specjalnego stylu charakterystycznego dla "zimnego i statycznego" EBM, a jakie stało się znakiem rozpoznawczym dla zespołu. Martin nazywa "Beyond" podróżą odkrywającą mroczne, nieznane uczucia.

Nowy krążek "In Your Eyes EP", jako pierwszy singiel z albumu "Retropia" prezentuje nową, zorientowaną bardziej klubowo stronę grupy. Nigdy wcześniej muzyka EBM/klubowa ze Szwecji nie brzmiała równie mocno i bezpośrednio. Jeśli nasuwa się jakiekolwiek porównanie, to być może ze "Stalker" Covenant. To po prostu Dynamit. Utwór tytułowy doczekał się dwóch remiksów od takich gwiazd brzmienia old school jak Haujobb i Leaether Strip. Pochodzący ze strony B "The Portal" jest równie genialny jak kawałek tytułowy, ostry, bezpośredni i taneczny. Utwór "Higher" pojawił się wyłącznie na tym wydawnictwie.

Długo oczekiwany nowy album "Retropia" jest jak dotąd najbardziej kompletnym materiałem zespołu. Jak zwykle Cryo znajduje się w czołówce muzyki elektronicznej, poszukując wciąż nowych ścieżek i eksplorując nowe drogi, aby zaprezentować nic innego jak czystą perfekcję. "Retropia" nie jest wyjątkiem od tej zasady. 11 wspaniałych utworów, od tak bezpośrednich wypełniaczy parkietów tanecznych jak "The Portal", "Believer" i "In Your Eyes" aż po niezwykle epickie elektro w postaci "So Close", które jest rozdzielone na trzy różne kawałki. Samo piękno.