Theme & Jean-herve Peron & Zsolt Sores
Rozpoczęcie: | Niedziela 2013-03-24 20:00 |
Zakończenie: | Poniedziałek 2013-03-25 00:00 |
Wstęp: | 25pln |
Www: | Zobacz |
Autor: | Hans Moritz |
Kategoria: | Koncert |
Miejsce: | Polska, Wrocław, Druga Fala (ul. św. Antoniego 23) |
Jedna z najważniejszych postaci awangardy rockowej. Działalność solową prowadzi zaledwie od paru lat.
Przede wszystkim znany jest jako członek legendarnej niemieckiej formacji awangardy rockowej FAUST. Pomimo, że FAUST był zespołem kolektywnym, na początku istniejącym wręcz, jako komuna muzyków, tworzących bardzo zespołowo, to jednak wyraźnie można było zauważyć, że Jean-Herve Peron był osobowością dominującą, co szczególnie wyraźnie ujawniło się w ostatnich latach, po ponownej reaktywacji zespołu FAUST.
Pod jego przewodnictwem założony w 1971 roku i istniejący do dnia dzisiejszego FAUST, obok innych legendarnych formacji niemieckich – CAN i AMON DÜLL, wypracował specyficzną formę muzyczną nazywaną kraut-rockiem. Zbudowana ona na fundamencie awangardowego, undergroundowego rocka wzmocnionego namiętnościami psychodelicznymi, osadzona na motorycznych rytmach, poprzez wprowadzenie dźwięków muzyki noise stworzyła podwaliny pod później rozwinięta formę muzyki industrialnej.
Jean-Herve Peron z zespołem FAUST, jako jeden z pierwszych zespołów awangardy rockowej traktował studio nagraniowe, jako kolejny instrument muzyczny, a inżyniera dźwięku, jako kolejnego muzyka. W ten sposób obróbka dźwięku, jego preparowanie z nagranych dźwięków jak i wytwarzanie nowych, możliwości miksowania dźwięków, klejenia, zmieniania prędkości wykorzystywane były w pełni jak na możliwości lat 70-tych.
Koncerty zamieniane były w happeningi z udziałem sztuk plastycznych a do uzyskiwania brzmienia industrialnego wykorzystywane były oryginalne maszyny jak betoniarka, szlifierki, spawarki, piły do cięcia metalu etc.
W obecnych czasach Jean-Herve Peron, również już poza zespołem FAUST, skierował swoje kroki jeszcze bardziej w kierunku muzyki eksperymentalnej i nowej muzyki improwizowanej. W małej miejscowości Schipchorst w Niemczech od kilku lat organizuje festiwal muzyki awangardowej zapraszając głownie twórców awangardowych, eksperymentalnych i multimedialnych.
Zsolt Sőrés Ahad
Urodził się 1 listopada 1969 roku w Budapeszcie. Artysta dźwiękowy i konceptualny, performer, improwizator. Obecnie współtworzy projekty: trio z Franzem Hautzingerem i Isebelle Duthoit, Noise Flowers (z Oli Mayne i Andrásem Wahornem), duet z Jean-Hervé Péronem (z legendarnej formacji Faust), I Belong to the Band (z Adamem Bohmanem, Oli Mayne i Jean-Michelem van Schouwburg), Ahad & ChrS (duet z Christianem Skjødtem), Spiritus Noister (z Endre Szkárosi i fonicznymi poetami Katalin Ladik), Positive Noise Trio (z Gergő Kováts i Gergely Kovács), projekt multimedialny "Lektronia" (z choreografką Mártą Ladjánszki i artystą Zsoltem Koroknai), Don’t Eat Group (z artystą video i filmowcem Andrásem Juhászem). Do 2010 roku był głównym organizatorem przeglądów kina niezależnego "Club of Invisible Films" w Ludwik Museum w Budapeszcie. Od 2008 do 2010 pełnił funkcję dyrektora artystycznego "Relative (Cross)Hearings International Indpendent Contemporary Music Meeting" w budepasztańskim Artus Studio.
Był redaktorem węgierskich wersji następujących książek: Jozef Cseres: "Musical Simulacra"; Michael Nyman: "Experimental Music. Cage and Beyond"; Edwin Prévost: "No Sound is Innocent. AMM and the Practice of Self-Invention: Meta-musical Narratives". W 2008 roku wydał książkę i napisał przedmowę do "New Chances of Autonomy", będącej wyborem tekstów Hakima Beya i innych autorów. Od 2009 roku współpracuje z Andriejem Iskanowem – rosyjskim reżyserem z kręgu surrealistów i kina grozy. W 2012 był węgierskim kuratorem międzynarodowego projektu "Sound Exchange".
Linki:
http://ahadmaster.blogspot.com/
http://inaplo.hu/ahad/
http://www.mixcloud.com/ahad/
http://soundcloud.com/ahad
http://www.youtube.com/user/MrAhad69
http://ahadsmastersgarden.blip.tv/
http://www.soundexchange.eu/
THEME (UK/PL)
Swoją drogę muzyczną rozpoczęli w zespole Splintered.
Debiutancki album THEME "On Parallel Shores Removed" ukazał się w 2000 roku. Do roku 2006 w skład grupy wchodzili Stuart Carter, Hassni Malik i Richard Johnson.
Wraz z wydaniem drugiej płyty "Our Angels Dislocated", Malik opuścił zespół.
W maju 2007 Jeanne Boyer zajmuje jego miejsce jako muzyk gościnny i w tak uzupełnionym składzie w 2009 roku ukazuje się trzeci krążek THEME "Valentine (Lost) Forever".
Muzyka THEME to unikalna mieszanka brzmienia klasycznych instrumentów, nagrań terenowych, dronów i techniki found sound, zanurzonych w cyfrowym środowisku. W utworach formacji można odnaleźć wiele różnorodnych inspiracji: punk/post-punk, rock, minimalizm, elektroakustyka, surrealizm, jazz i muzyka elektroniczna w jej wszelakich odcieniach. Zespół jednoczy się też we wpływach wziętych z poszczególnych środowisk muzyków, różnych okoliczności, refleksji, doświadczeń, podróży (głównie po Europie i Indiach), przyrody, architektury, obserwacji, refleksji nad śmiertelnością, pracą czy cierpieniem.
Grupa THEME wystąpi w składzie:
Richard Johnson, Stuart Carter, Olga Drenda, Tomek Chołoniewski i gościnnie Jean-Herve Peron oraz Zsolt Sores.