AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Clan of Xymox
Dyskografia:

Ostatnie tematy na forum:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

Clan of Xymox
Ronny Moorings

Clan of Xymox
Clan of Xymox na Castle Party 2016

Kraj:
Holandia / Netherlands

Data powstania:
1980

Gatunek muzyczny:
darkwave, Gothic, Gothic Rock

WWW:
http://www.clanofxymox.com
https://web.facebook.com/clanofxymox.official/

Skład zespołu:

Ronny
Mojca
Mario
Sean
Daniel


Biografia:

Clan of Xymox (znani również jako Xymox) łączą eklektyczny i porywający miks elektronicznego popu, rocka gotyckiego i akustycznego folku. Xymox to zespół pochodzący z Holandii założony w 1980 roku przez frontmana Ronniego Moorings’a i jego późniejszą partnerkę Anke Wolbert.

Po wydaniu pierwszej EP-ki, ‘’Subsequent Pleasures’’ do składu doszedł Pieter Nooten a EP-ka już pozostawiła ślad na dopiero powstającym rynku euro-wave. Szansa poznania Brendana Perry i Lisy Gerrard z Dead Can Dance doprowadziła do zaproszenia Clan Of Xymox jako zespołu który ich wspierał podczas trasy koncertowej po Wielkiej Brytanii, a potem do podpisania kontraktu płytowego z wytwórnią 4AD.

Pierwsze dwa długogrające albumy, zatytułowane ‘’Clan of Xymox’’ i ‘’Medusa’’, komfortowo ulokowały Xymox w niszy atrakcyjnej melodyki i osobliwie wymuskanych smutnych tekstów, z twórczością Ronniego jako świeżym i oczekiwanym oderwaniem od plastikowo opakowanego synthpopu późnych lat 80-tych.

W 1989 roku, Ronnie dostrzegł szansę rozwoju i opuścił 4AD, wydając ‘’Twist of Shadows’’ który okazał się jak dotąd ich największym sukcesem i najbardziej kompletnym i dojrzałym wydawnictwem Clan Of Xymox.

Następne dwa albumy, ‘’Phoenix’’ i ‘’Metamorphosis’’, pozostawiły fanów z czymś na miarę doświadczenia z bytowania poza ciałem - Xymox w niczym nie przypominał swoich wcześniejszych dokonań. ‘’Metamorphosis’’ było prawdziwe, jednak jego fiasko stało się katalizatorem dla Moorings’a do zmiany kolejnej wytwórni, częściowo z członkami grupy, i dołączeniu do składu Mojcy Zugny na basie. Wytwórnia Zok wznowiła edycję krążka ‘’Metamorphosis’’ i wydała nową EP-kę zespołu – ‘’Headclouds’’.

Moorings zrobił czteroletnią przerwę aby skupić się na pisaniu i podsumowaniu wcześniejszych dokonań grupy, dając fanom wspaniały prezent w postaci ‘’Hidden Faces’’, bezsprzecznie logicznego następcę albumu ‘’Medusa’’.

W nowe milenium Clan Of Xymox sukcesywnie wprowadził albumy ‘’Creatures’’, ‘’Notes From the Underground’’, ‘’Farewell’’, ‘’Breaking Point’’ czy ‘’The Best Of Clan Of Xymox’’, a edycja na DVD ‘’Visible’’ z 2008 pozwala zdefiniować czym obecnie stał się zespół, który jest niczym wyłożony aksamitem pokój pachnący różami i goździkami, z odległym dźwiękiem kryształu uderzającego o kryształ, z powolną i melodyjną linią dymu formującego niewysłowione kształty które wciągają na zawsze!

Z takim przesłaniem i takim nastawieniem Clan of Xymox powrócił już w roku 2009 z albumem ‘’In Love We Trust’’. Natomiast rok 2011 to już kolejna perła w imponującej dyskografii grupy, czyli album ''Darkest Hour''.

Posępne dni wymagają mrocznej muzyki. Takie dzieło jak "Days of Black" po ponad 33 latach na scenie, łączy monotonny rygor opływając przy tym lekkością i zestawiając młodzieńcze "Sturm und Drang" z wiedzą doświadczonego artysty. Stąd utwór rozpoczynający płytę pełnymi wigoru bębnami, ma przykuwające uwagę post punkowe gitary, a siejące grozę syntezatory pozostają tylko tłem.
Clan Of Xymox udowadnia, że wie jak balansować dźwiękiem, jest dojrzałą i estetycznie perfekcyjną jednostką, której nic nie powstrzyma, a do tego łączy trzy dekady w historii muzyki w najbardziej klimatyczny, porywający i zniewalający sposób. Wszystkie utwory i każdy z osobna posiadają swoje momentum, które hipnotyzuje każdego kto znajduje się w pobliżu, przekładając aurę lat 80-tych, niemającą sobie równych, na nasze mroczne czasy.