AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
The 69 Eyes
Dyskografia:

Ostatnie tematy na forum:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

The 69 Eyes
The 69 Eyes

The 69 Eyes
The 69 Eyes

Kraj:
Finlandia / Finland

Data powstania:
1989-09-06

Gatunek muzyczny:
Gothic Rock

WWW:
http://www.69eyes.com
https://web.facebook.com/the69eyes/

Skład zespołu:

Jyrki69 - wokal
Jussi69 - perkusja
Bazie - gitara
Timo-Timo - gitara
Archzie - bas
 

Biografia:

The 69 Eyes powstali w Helsinkach około 1989, kiedy to Bazie i Jyrki przy okazji innych projektów, zaczęli razem komponować. Pierwszy występ jako The 69 Eyes miał miejsce w październiku 1989, tuż po tym jak Archzie dołączył do zespołu. Pierwszy kontrakt płytowy podpisali na początku 1990, tuż po nagraniu swojego dema.

Dziś kojarzeni są z klasycznym gotyckim graniem, jednak nie zawsze tak było. Wśród wczesnych inspiracji The 69 Eyes znalazły się takie hard rockowe kapele jak: Motorhead, Iggy & The Stooges czy The Ramones. Od zawsze też jednym z najważniejszych wpływów muzycznych było klasyczne brzmienie The Doors. W 1990 roku dla The 69 Eyes najważniejsze było grać jak najgłośniej i po prostu dać się poznać. Wypracowanie własnego stylu przyszło nieco później.

Rok 1999 okazał się milowym krokiem w karierze The 69 Eyes. Zespół dał się poznać jako kapela gotycka, mroczna ale jednocześnie dynamiczna. Album "Wasting the Dawn" okazał się prawdziwym sukcesem i to na tyle przełomowym, że grupa wreszcie zaistniała w mediach. Zarówno fińska telewizja, jak i europejskie stacje muzyczne promowały tytułowy singiel. Doskonały, prosty a jednocześnie oryginalny klip dał się łatwo zauważyć w zalewie muzycznej papki, przeważającej w TV. Na tej płycie panowie zaprosili do współpracy swojego przyjaciela - Ville Valo, wokalistę innego fińskiego zespołu - HIM, który nie tylko wspomógł The 69 Eyes wokalnie, ale także pojawił się w klipie "Wasting The Dawn", gdzie zagrał samego... Jima Morrisona przechadzającego się chwiejnym krokiem po startym cmentarzu, z nieodłączną butelką czerwonego wina w ręku. Był to jedyny singiel jaki ukazał się z tej płyty, jednak narobił tyle szumu na muzycznej scenie gotyckiej, nie tylko w Finlandii, że zespół wreszcie osiągnął poziom popularności o jakim zawsze marzył Jyrki. "Wasting the Dawn" był też pierwszą płytą The 69 Eyes, która ukazała się poza granicami Finlandii, a to za sprawą znanej wytwórni Roadrunner Records, która od 1999 roku zajmuje się międzynarodową promocją zespołu. Tajemnicą sukcesu tego albumu było jego epickie i mroczne brzmienie połączone z bardzo prozaiczną wydawałoby się rzeczą, a mianowicie solidnym materiałem na płycie. Wraz z tym albumem powstał też nowy termin, który na trwałe zadomowił się w mediach związanych z muzyką: goth'n'roll. Tak właśnie zaczęto określać styl The 69 Eyes, który jest unikalną mieszanką melancholijnego, gotyckiego brzmienia i żywiołowych rock'n'rollowych korzeni.