AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
XVII PRAGUE GOTHIC TREFFEN - końcowy lineup
W dniach 26 i 27 sierpnia odbędzie się 17 edycja jednego z największych festiwali w Europie Środkowej – Prague Gothic Treffen. Wystąpi 11 zespołów (m.in. Christian Death i The Frozen Autumn czy Kælan Mikla lub Minuit Machine), DJ-e i  odbędzie się tradycyjny gotycki piknik.
line-up:Kælan Mikla (ISL), Christian Death (USA), The Frozen Autumn (IT), Minuit Machine (FR), Wulfband (SE), The Last Days Of Jesus (SK), Wisborg (DE), Her Own World (PL), Naturata Brutalismus (EC/DE), Paar (DE), Isiolia (CZ).
Bilety: 690 Kč + charges (GoOut.cz)/ 790 Kč (door).

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=03TdSAQkC7U&feature=emb_title
FB Event: https://fb.me/e/MHlhWiVv
Presale: https://goout.net/en/xvii-prague-gothic-treffen/szciuwr/

 
Kto by pomyślał siedemnaście lat temu, że Prague Gothic Treffen pewnego dnia stanie się największym tego typu wydarzeniem w Europie Środkowej? Że będzie gościć te same zespoły, które wtedy graliśmy z Winampa dla kilku entuzjastów gotyku z religijnym szacunkiem. Ale tak się stało. Tak naprawdę PGT zaczęło przyciągać tak wielu ludzi, że po kilku latach przenosi się z naszego ukochanego Futurum do większego klubu.

W dwóch połączonych ze sobą miejscach, Fuchs 2 i Bike Jesus, ponownie będziemy mogli cieszyć się dwoma równoległymi scenami, obejmującymi wszystko, od tradycyjnego gotyku po najgorętsze trendy sceny mrocznej pod względem gatunku. Czego możecie się spodziewać?

Najbardziej rozpoznawalną nazwą na tegorocznym PGT jest Christian Death, którego logo wciąż zdobi kurtki wielu fanów muzyki gotyckiej i mrocznej. I słusznie. Apostołowie deathrocka zdefiniowali ten gatunek na początku lat 80. na kultowych albumach "Only Theatre of Pain" i "Catastrophe Ballet". I stali się jednym z najbardziej fundamentalnych filarów muzycznych całej sceny gotyckiej. Kontynuowali, nawet po tym, jak Rozz Williams opuścił ten świat, a Valor Kand przejął stery zespołu, produkując wiele albumów, które wciąż obracają się wśród muzyków gotyckich. Do Pragi powrócą sześć lat po znakomitym koncercie w Chmelnicach.

Tym, czym Christian Death jest dla deathrocka, tym dla darkwave  jest włoski projekt The Frozen Autumn. Pierwotnie solowy projekt Diego Merletto inspirowany był europejską zimną falą i zespołami kultowej wytwórni 4AD. Duet występuje bardzo rzadko, a ich koncert na Prague Gothic Treffen będzie także ich czeską premierą. Szkoda byłoby to przegapić.

Brzmienie i formę współczesnej sceny reprezentować będzie islandzkie kobiece trio Kælan Mikla, które w ciągu ośmiu lat swojego istnienia zdołało podbić znaczną część mrocznej społeczności. Ich twórczość przenika niepowtarzalna i trudna do zdefiniowania nordycka atmosfera, wzmocniona abstrakcyjnymi tekstami w języku islandzkim. Na wszystkich ich pięciu albumach możemy prześledzić elementy post-punka, synthpunka, zimnej fali, eteryczności po darkwave. Ulubiiony label Roberta Smitha z The Cure i wytwórnia Artoffact Records wydała piąty album długogrający "Undir Köldum Norðurljósum". A recenzje są zachwycające. Cieszymy się, że zespół przyjeżdża, aby zaprezentować swoją muzykę gościom Prague Gothic Treffen.

Dopełnieniem czterech najlepszych nazwisk w tegorocznym składzie jest francuski duet Minuit Machine. Połączenie zimnej, mrocznej, a jednocześnie dynamicznej elektroniki Hélène De Thoury z hipnotycznym wokalem Amandine Stioui zapewniło artystkom miejsce jedenj z czołowych przedstawicielek współczesnej mrocznej elektroniki. Obecną siłę Minuit Machine potwierdza ich koncertowy album "Sainte Rave", który słusznie nazwaliśmy jednym z najlepszych wydawnictw ubiegłego roku. Przewidujemy, że ich koncert będzie jednym z najważniejszych punktów nadchodzącego PGT.

 Ale jest też miejsce na stary dobry elektroniczny banger -  pochodzący ze Szwecji, tajemniczy Wulfband zdołał przełamać utarte zasady sceny EBM i doprowadzić do szaleństwa pół kontynentu swoimi niesamowicie energetycznymi koncertami. Cieszy nas, że zespół po raz pierwszy przyjedzie do Pragi na PGT. Kolejną czeską premierą będzie występ niemieckich goth rockersów Wisborg, którzy swoje współczesne, gotyckie brzmienie wzbogacają elementami darkwave, punka czy hard rocka. Kogo nie musimy w ogóle przedstawiać, w przeciwieństwie do poprzednich artystów, są słowaccy The Last Days Of Jesus. Deathrockowa energia, niepowtarzalne brzmienie i zaraźliwa koncertowa żywotność to ich główne cechy od prawie trzech dekad, czyniąc TLDOJ jednym z najbardziej oryginalnych zespołów dawnej Czechosłowacji. W końcu panowie występowali u boku największych gwiazd sceny na całym świecie.

Polską subkulturę na tegorocznym PGT reprezentować będzie mroczne elektroniczne trio Her Own World, które szybko zbudowało silną pozycję na rodzimej scenie dark. Zespół przyjedzie do Czech, aby zaprezentować swoją aktualną EPkę "This Fire". Jednak największa odległość dzieląca Pragę od ich ojczyzny należy do Naturata Brutalismus. Paczka z Ekwadoru, łącząca klimat coldwave z deathrockowymi gitarami i imponującą deklamacją w ich ojczystym języku. Zespół z egzotycznych krain z pewnością zachwyci gości PGT swoim nieokiełznanym i energicznym występem. Coldwave, postpunk i rosnąca w siłę się nowa fala to ojczyzna monachijskiego trio Paar. Dominujący bas, masywne ściany dźwięku i dopracowane gitarowe riffy dopełniają egzotyczne wokale wokalistki Ly, która najpierw może delikatnie pieścić w dream-popowy sposób, a zaraz potem bezlitośnie rozkazywać. Podobnie jak w przypadku dwóch poprzednich zespołów, Prague Gothic Treffen będzie gościć swój pierwszy występ w Czechach.

A co ze sceną krajową? Reprezentować ją będzie czeska elektroniczna sensacja Isiolia, którą mogliście zobaczyć w obu częściach naszej kompilacji "Dark Tunes". Ponadto urocza autorka repertuaru Julie zachwyciła nas w zeszłym roku swoim dojrzałym debiutanckim albumem "I Saw It Coming". Album zebrał wówczas pochlebne recenzje słuchaczy i publicystów w całej Europie. Intymna i przemyślana elektronika Isiolie prawdopodobnie trafi do wielu melancholików na widowni.

Po występach na żywo na obu scenach rozpoczną się afterparty z udziałem zagranicznych i czeskich DJ-ów, prezentujących wszystko, od klasycznego goth/deathrocka, przez dark/new wave i post-punk, po różne formy mrocznej elektroniki. Tradycyjny sobotni popołudniowy piknik gotycki jest również integralną częścią PGT i swoistą tradycją - idealną okazją do spotkania i pogawędki z innymi uczestnikami imprezy ze wszystkich zakątków Europy i nastrojenia się na  się na wieczorne koncerty.

Siedemnasta edycja PGT pokazuje więc wyraźnie, że scena gotycka to nie tylko kult legend "złotych czasów" lat osiemdziesiątych. To scena cholernie żywa, postępowa i współczesna. Przyjdź i przekonaj się sam w ostatni sierpniowy weekend. I poczuj wyjątkową atmosferę wspólnoty mrocznej subkultury, która sprawia, że ​​Prague Gothic Treffen jest tym, czym jest - najbardziej cenionym gotyckim festiwalem w Europie Środkowej.
Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=03TdSAQkC7U&feature=emb_title
FB Event: https://fb.me/e/MHlhWiVv
Presale: https://goout.net/en/xvii-prague-gothic-treffen/szciuwr/
Autor: khocico
Tłumacz: khocico
Źródło: / 2022-04-20 / Wydarzenia


Najnowsze komentarze: