AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
The Breath Of Life
Dyskografia:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

The Breath Of Life
The Breath Of Life

The Breath Of Life
The Breath Of Life

Kraj:
Belgia / Belgium

Data powstania:
1989

Gatunek muzyczny:
darkwave, Gothic, Gothic Rock

WWW:
http://www.the-breath-of-life.com/
https://www.facebook.com/TBOL.official

Skład zespołu:

Isabelle Dekeyser - wokal
Didier Czepczyk - gitara
Giovanni Bortolin - klawisze/skrzypce
Benoît Sokay - bas
Marc Haerden - perkusjaBiografia:

Zespół rozpoczął swoją działalność w 1989 roku, kiedy to wokalistka, Isabelle Dekeyer, Philippe Mauroy (gitarzysta, klawiszowiec i osoba odpowiedzialna za programowanie perkusji oraz samplowanie), Giovanni Bortolin (klawisze, skrzypce) oraz Bonoit Sokay (basowa gitara), podjęli decyzję o założeniu zespołu i stworzeniu czegoś, co będzie energetyczne, pełne mocy, gdzie dźwięki będą miały większą przestrzeń.

W 1990 muzycy wydali pierwszą kasetę "The Breath of life", która zawierała 10 utworów.

W lutym 1991 roku rozpoczęła się pierwsza trasa zespołu, która liczyła sześć koncertów (Czechosłowacja, Belgia i Francja), Rok później zespół wybrał się w kolejną trasę (tym razem dziewięć koncertów na terenie ówczesnej Czechosłowacji). Jeden z występów w Pradze przyciągnął aż 800 słuchaczy i był transmitowany na żywo w radiu, potem został pokazany na programie czwartym w czeskiej telewizji.

Sierpień 1992 roku to miesiąc w którym zespół zdecydował o wydaniu albumu "Live in Praha", na którym to muzycy zagrali utwory z pierwszego, pełno grającego krążka "Painful Insanity". I znów wyruszyli w trasę promocyjną.

W 1993 roku po wielu koncertach w Niemczech, Belgii, Francji, Czechach zespół zyskał szerokie grono fanów. W tym samym roku ukazał się drugi studyjny album zespołu, "Taste of Sorrow", którego producentem był, tak samo jak przy poprzednich wydaniach, Gilles Martin. Wokale na tym albumie zostały nagrane w bardziej lirycznym tonie co idealnie współgrało z cięższymi partiami instrumentalnymi (mocna gitara basowa, połączona z energią gitarowych riffów, oraz klawiszowe partie połączone z subtelnymi dźwiękami skrzypiec, a to wszystko okraszone dosyć specyficzną linią perkusyjną). Takie nowe połączenia grania i wokali nadało zespołowi zupełnie nowego charakteru.

1994 rok był dla zespołu przełomem. Album "Taste of Sorrow" został wydany przez niemiecki label Deathwish Office, licencjonowany przez Hall of sermon (Lacrimosa). Zespół udał się w trasę promocyjną z zespołami takimi jak: Cocteau Twins, Miranda Sex Garden czy Love Like Blood.

Po wydaniu singla "Shining" w maju 1995, zespół wystąpił jako support Lacrimosy na trasie albumu "Inferno". W tym samym roku ukazał się również album "Lost Children", który został bardzo dobrze przyjęty prze publiczność oraz media.

The Breath of life wystąpiło na kilku festiwalach w 1996 roku, z czego najważniejsze to Zillo festiwal w Niemczech (obok takich gwiazd jak: Ministry, Jesus & Mary Chain, Frank Black), Somertage II w Lipsku (obok takich gwiazd jak: Oomph!, Lacrimosa, London After Midnight), Black Eastern Festival (obok takich gwiazd jak: The Mission, Das Ich, Love Like Blood). Zespół udowodnił, że ich pozycja nie jest przypadkiem.

Niektóre utwory zespołu, w zupełnie nowych aranżacjach i remiksach, ukazywały się sukcesywnie na składankach.

W 1997 roku zespół rozpoczął pracę nad nowym albumem studyjnym "Sweet Party", który ukazał się w lutym 1998 roku. Wydanie tego albumu przyczyniło się do kolejnych koncertów promocyjnych w towarzystwie wielkich gwiazd na terenie prawie całej Europy. Kolejne lata działalności zespołu to studyjne wydawnictwa, który powiększały dyskografię zespołu oraz liczne koncerty, festiwale, występy specjalne (jak np. wielki koncert na 15-lecie zespołu, które miało miejsce w Londynie)

W 2001 roku wieloletnia współpraca z Hall of sermon dobiegła końca (4 studyjne albumy wydane pod skrzydłami tej wytwórni). Zespół rozpoczął nowy dział w swojej historii. Nowe horyzonty, nowe pomysły ale także nowa sytuacja w jakiej znaleźli się muzycy. Z zespołu odszedł Philippe Mauroy, którego zastąpił Didier Czepczyk. Mimo zmiany składu zespół działał na takich samych obrotach; muzycy nagrywali płyty i koncertowali.

W 2005 roku The Breath of life świętowało 20-lecie zespołu. Nie obyło się oczywiście bez pamiętnego, rocznicowego koncertu, na którym można było usłyszeć również zespoły takie jak Clan of Xymox czy And Also the trees. Ten rok przyniósł również kontrakt z wytwórnią Dark Wings (6 album zespołu "Everlasting Souls" został wydany już pod skrzydłami nowej wytwórni). Współpraca z nowym labelem niestety nie trwała długo. W 2006 roku Dark Wings zakończyło swoją działalność. Zespół jednak nie zaprzestał działalności, Muzycy zaczęli szukać nowej wytwórni, przygotowywać nowe, akustyczne aranżacje utwórów. Koncerty nadal były stałym elementem w dziejach grupy. Po dość długiej przerwie, zespół nagrał nowy album "Wispering Fields", który ukaże się nakładem wytwórni Dance Macabre Records w 2012.