AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Haujobb
Dyskografia:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

Haujobb
Daniel Myer & Dejan Samardzic

Haujobb
Haujobb

Kraj:
Niemcy / Germany

Data powstania:
1993

Gatunek muzyczny:
ebm, electronic, industrial

WWW:
http://haujobb-music.com
https://www.facebook.com/haujobbmusic

Skład zespołu:

Daniel Myer
Dejan Samardzic


Biografia:

Haujobb jest częścią nowej fali w elektronicznej muzyce tanecznej, która zdecydowanie chciała przyjąć szaleńczy szturm na Europę. Wraz z innymi znakomitymi zespołami z tego nurtu jak :wumpscut: czy VNV Nation, Haujobb wnosi, o ile to możliwe, jeszcze większy zastrzyk adrenaliny w gatunek, który wydawał się być już wypalony.

Haujobb powstał jako trio w 1993 roku w Niemczech, kiedy to B. Junemann dołączył do obecnych wówczas w zespole Dejana Samardzica i Daniela Myera. Nazwa zespołu pochodzi z filmu Blade Runner, w którym to potocznym określeniem replikantów było skin-job. Na język niemiecki przetłumaczono ten zwrot jako haut-job. Pierwsze wydawnictwo – ‘’Drift Wheeler’’ wydane zostało na kasetach i obecnie jest już towarem niedostępnym. Jeszcze w tym samym roku Off Beat, wydało ich pierwsze CD – ‘’Homes and Gardens’’. Pierwsza trasa Haujoob po Niemczech miała miejsce w 1994 roku, równolegle z wydaniem w Stanach Zjednoczonych ‘’Homes and Gardens’’ i ich pierwszego singla ‘’Eye Over You’’.

W 1995 roku uformował się obecny skład Haujobb, kiedy to zespół opuścił B. Junemann. Już jako duet Haujobb wydał drugi album ‘’Freeze Frame Reality’’ i zaczął remiksować dokonania innych formacji, takich jak: Front Line Assembly czy Download. Wydano CD ‘’Frames’’, które zawierało zarówno nowy materiał jak i remiksy wykonane przez m.in. cEvin Key z Skinny Puppy/Download, Adi Newton z Clock DVA czy Mentallo and the Fixer. W międzyczasie odbyła się druga trasa koncertowa Haujobb po Niemczech.

W 1996 roku zespół wziął udział w The Remix Wars Part 1 - :Wumpscut: vs. Haujobb, w którym to oba zespoły remiksowały wzajemnie kilka utworów oponenta. W tym roku odbyła się także pierwsza europejska trasa jak również wydawniczy debiut w amerykańskim Metropolis Records z bardzo popularnym singlem ‘’Cleaned Visions’’ i albumem z wpływami drum&bass – ‘’Solutions for a Small Planet’’. W 1997 roku wyszła podwójna EP – ‘’Matrix’’, z jedną CD z nowym materiałem i ich remiksami oraz drugą z samplami, a w 1998 roku światło dziennie ujrzały dwa poboczne projekty - Newt i Cleen, jak również wydano wtedy singiel - ‘’Less’’. Na początku 1999 roku wydano drugi produkt Cleen, album ‘’Second Path’’ równolegle z kolejnym albumem Haujobb - ‘’Ninety-nine’’. Remiksy z tego albumu - ‘’Ninety-nine Remixes’’, wydano pod koniec roku.

Długo oczekiwany powrót architektów dźwięku w końcu nastąpił dwa lata później, kiedy to wydano album - ‘’Polarity’’, który doszedł do krawędzi elektronicznych ekstremów i zrobił krok dalej. Prawdopodobnie najlepszy album Haujobb w historii przepełniony jest szaleńczymi bitami, ambientowymi strukturami i zawiłymi manipulacjami, które dostarczają szerokie spektrum dźwięków do wypełnienia najcichszej próżni czy największej odchłani. Przygotuj się na kalejdoskopową podróż jak Haujobb będzie cię prowadzał między ekstremami w - ‘’Polarity’’.

Po wydaniu długo oczekiwanego - ‘’Polarity’’ w 2001 roku Haujobb wrócił osiem miesięcy później z singlem - ‘’Penetration’’. Singiel dawał dobry wgląd w to, czego można oczekiwać od nowego albumu - ‘’Vertical Theory’’. Daniel Myer, mózg Haujobb, tak go opisywał: „trochę trance, trochę EBM, trochę industrialu, trochę ambientu, odrobinę taneczny, ale ciągle z tym haujobbowym czymś”.

Prawie dwa lata po wydaniu - ‘’Vertical Theory’’ Haujobb powrócił z albumem zawierającym remiksy oraz nowe aranżacje ich utworów. Haujobb, który jest bardzo ceniony za swoje legendarne remiksy, otrzymał w ramach podziękowania remiksy od takich wykonawców jak Glis, Seabound czy This Morn' Omnia. Dodatkowo - ‘’Vertical Mixes’’ zawierał dwa nowe kawałki i remiksy samego Haujobb.

W lutym 2009 roku Metropolis Records wydało niedostępny już - ‘’Freeze Frame Reality’’ jako wydanie dostępne tylko do ściągnięcia. ‘’Frames – The Remix’’ album został w ten sam sposób wydany w maju tego samego roku.