AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Front Line Assembly
Dyskografia:

Ostatnie tematy na forum:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

Front Line Assembly
Front Line Assembly

Front Line Assembly
Front Line Assembly



Kraj:
Kanada / Canada

Data powstania:
1986

Gatunek muzyczny:
ebm, industrial

WWW:
http://www.mindphaser.com
http://www.myspace.com/thefrontlineassembly

Skład zespołu:

Live:

Bill Leeb: 1986-2006 (wokal , klawisze)
Rhys Fulbe: 1986-1997, 2002-2006 (klawisze)
Chris Peterson: 1990, 1992, 1998, 1999, 2002, 2006 (klawisze)
Jeremy Inkel: 2006 (klawisze)
Adrian White: 1995, 1996, 2002, 2006 (perkusja)
Jared Slingerland: 2006 (gitara)
Craig Huxtable: 2006 (klawisze)
Jed Simon: 1995, 1996, 1998, 1999 (gitara)
Jason Hagen: 1999 (perkusja)
Jason Filipchuk: 1998, 1999, 2002 (klawisze)

Studio:

Bill Leeb: 1986-2006 (klawisze, wokal)
Rhys Fulber: 1986-1997, 2002-2006 (klawisze)
Chris Peterson: 1997-2002, 2006 (klawisze)
Jeremy Inkel: 2006 (klawisze)
Greg Reely: 1990-2006 (mixing)
Jeff Stoddard: 1990 (gitara)
Michael Balch: 1987-1989 (klawisze)
Devin Townsend: 1994, 1995 (gitara)

Biografia:

Front Line Assembly ( FLA) powstało w 1986 roku kiedy rzekomo w kontrowersyjnych okolicznościach Bill Leeb postanowił rozstać się z pionierem kanadyjskiego Industrialu, Skinny Puppy i wyruszył na własne muzyczne poszukiwania. Kiedy Bill działał pod pseudonimem Wilhelm Schroeder, miał niewielkie wpływy w Skinny Puppy. Było to miejsce gdzie spostrzegł kiełkowanie pewnych idei, które mogłyby być podstawą FLA.

Zaraz po dwóch taśmach demo „Total Terror” i „Nerve War”, FLA zadebiutowało w 1987 roku ze swoim pierwszym albumem „The Initial Command”. Na tej płycie do Billa dołączył Michael Balch z pomocą młodego Rhys’a Fulbera w kilku kawałkach.. Brzmienie FLA wpasowuje się miedzy Europejski EBM, a wzrastająca scenę Amerykańskiego Industrialu z jego kombinacją ciężkich rytmów, skomplikowanych, przenikających się melodii oraz surowego, zniekształconego wokalu.

Szybko po „The Initial Command” wydany został drugi album FLA „State of Mind” (1988) oraz dwa mini albumy „Corrosion” ( 1988) i „Disorder” (1988). Te dwie mniejsze wydania zostały później zebrane na albumie „Convergence” (1988), a jeszcze później przepakowane w zestaw z nowymi utworami jako „Corroded Disorder” (1995). Te wydania ukazały FLA nie tylko jako zespół tworzący muzykę z przewagą ciężkich rytmów, ale również jako bogatą w mroczną atmosferę. Od tego czasu FLA stanęło samotnie na polu Muzyki Industrialnej, nie podążając ani w kierunku muzyki tanecznej, jak jego europejskie przeciwieństwo, ani nie znika, przemieniając się w muzykę eksperymentalną jak uczyniło wiele innych kapel.

Kiedy juz wszystko wskazywało na zmiany, FLA zdecydowało się na krok w bardziej taneczna, przyjazną stronę, wydając swój kolejny album pt.: „Gashed Senses and Crossfire” (1989). Rok ten przyniósł również wiele pierwszych, pobocznych projektów FLA, wydanie rzadkiego albumu „Live”, odejście Michaela Balcha oraz przyjęcie na stałe Rhys’a Fulbera .

Jakkolwiek „Gashed Senses” było krokiem w przód dla FLA, tak następny album ”Caustic Grip” (1990) po prostu rzucił zespół w cybernetyczna przyszłość. Na ”Caustic Grip” FLA dodało wysoce skomplikowaną siatkę dźwięków. Single „Provision” i „Iceolate” były kartą triumfalną FLA, ocenione jako single tygodnia w Melody Marker i Sounds,zmiażdżyły wszystkich swoich rywali. Muzyka elektroniczna nie brzmiała nigdy wcześniej tak ciężko i skomplikowanie i jak dotąd ciągle utrzymuje swą strukturę….

Następne wydanie FLA „Tactical Neural Implant” z 1992 roku,znów ukazało zespół jako ciągle posuwający się muzycznie do przodu. Na ”TNI” Bill i Rhys zastąpili ciężkie rytmy „Caustic Grip” wpływami muzyki techno i hip-hopu. Album „TNI” jest majestatyczną wizją iluzjonistycznych obrazów cyberpunku z pism Williama Gibsona oraz filmu Bladerunner ( Łowca Androidów).

Kolejny album „Millenium” wydany został w 1994 roku i jeszcze raz FLA przeszło przeobrażenie. Tym razem dla wielu fanów zespołu szokiem było dodanie bardzo ciężkich gitar. Riffy Slayera i Pantery wraz z gitarami Devina Towsenda, połączone z rytmami techno FLA stworzyły wspaniałe monstrum albumu.

Rok 1995 przyniósł następny album FLA w postaci „Hard Wired”, który jest kombinacją elementów gitarowych z „Millenium” oraz cyberpunkowych dźwięków „Tactical Neural Implant” .Wydanie „Hard Wired” połączone było ze światową trasą koncertową zespołu, która uwieńczona została płytą CD z tego wydarzenia „Live Wired” oraz relacja na kasecie wideo „Video Box set” (1996).”Hard wired” doczekało się również wydania albumu „Remix Wars” (1997), gdzie FLA i niemiecki zespół industrialny Die Krupps remixują nawzajem swoje kawałki.

Okres po wydaniu „Hard Wired „ był następnym pracowitym czasem dla FLA. Rhys ogłosił swoje odejście i skoncentrował się na produkcji,a póżniej swoim własnym projekcie Conjure One.

Na następnym albumie FLA „FLAvour of the Weak” (1997), wyraźnie słychać wpływ pobocznych projektów zespołu - Equinox i Pro-Tech, w postaci break beatowych i techno dźwięków.

W 1999 roku FLA wydaje kolejny album pt: „Implode” który mimo ze nie był takim przełomem jak „FLAvour of the Weak”, sprawił ze pozycja FLA w świecie muzyki Industrialnej stała się jedną z wiodących. ”Implode” jest jednym z tych albumów, które wymagają powtórnego wysłuchania, aby naprawdę docenić głębokość dźwięków.

2001 rok przyniósł kolejny album „Epitaph” i jak głosiła pogłoska miało to być ostatnie wydanie FLA. „Epitaph” jest burzowym połączeniem łamiącego rytmy stylu z „FALvour of the Weak” z dodatkiem melodii w klimacie Delirium.

W roku 2003 raz jeszcze połączeni jako FLA, Bill i Rhys wydają zabójczy singiel „Maniacal”, który nie tylko zapowiada nowy album „Civilization” (2004), ale odebrany przez fanów jako rekompensata jest słyszalny na całym świecie .”Maniacal” to FLA w dobrym starym, stylu.

W 2006 roku wydany zostaje album „Artifical Soldier”. W kwietniu 2007 roku FLA wydali (remikserski) album ''Fallout'' który ukazał się jako poczwórny digipak w skład którego weszły 3 wcześniej niepublikowane utwory ("Electric Dreams," "Unconscious," i "Armageddon") oraz 9 remiksów wykonanych przez innych cenionych na industrialnej scenie artystów. Po wydaniu tego albumu panowie z Front Line Assembly pełni optymizmu wybrali się na udaną trasę koncertową obejmującą Amerykę Północną i Europę.

3 lata później w roku 2010 FLA dostarczyło nam świeżego 'towaru' w postaci nowego singla ''Shifting Through The Lens'' i nowego albumu ''Improvised Electronic '' dostępnego także w wersji delux (z 2 dodatkowymi utworami w wersji cyfrowej). Album ''Improvised Electronic '' opisywany jest jako 'mocniejsze i bardziej taneczne' wydawnictwo, skierowane swoim charakterem w stronę twórczości niemieckiego zespołu Raimstein.