AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Iris
Dyskografia:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

Iris
zespół Iris
Kraj:
Stany Zjednoczone / United States

Data powstania:
1993

Gatunek muzyczny:
electronic, synthpop

WWW:
http://www.irismusic.com
http://www.myspace.com/iris2

Skład zespołu:

Reagan Jones - autor piosenek, wokal, keyboard
Andrew Sega - keyboard, gitara, programowanie, produkcja
+ Live:
Ned Kirby - klawisze, bas
Brian Pearson - gitara


Biografia:

Inspiracje: melancholia, belgijskie piwo, gitary z nędznym pogłosem sprężynowym, wiosna w górach, synteza granularna, ta część w filmie kiedy dziewczyna wychodzi za drzwi, róg ulicy w Moskwie, poważna muzyka lat 80tych, wieczny korek w stanie i Ontario , kowbojskie kapelusze, szczera rozmowa omijająca sedno sprawy.
Biorąc elementy rocka, glitch, electroniczne retro i kolorując to stanowczo melodyjnym poglądem na świat, Iris to zespół który trudno sklasyfikować.
Wokalista Reagan Jones i pierwotnie keyboardzista Matt Morris połączyli się pod koniec lat 90tych by tworzyć wyjątkowo melodyjne, synthpopowe mocne utwory. Ich pierwsza płyta ''Disconnect'' zrodziła światowy hit ''Annie Would I lie to You?'' I była najlepiej sprzedającą się płytą w historii labela A Different Drum’s. Przez trzy kolejne single napięcia pomiędzy Reaganem i Mattem rosły, co w końcu doprowadziło do rozpadu zespołu.

Na szczęście, parę lat później, Reagan związał się z nowym członkiem Andrew Sega i rozpoczął nowy rozdział w historii zespołu. Wmixowując gitary i nadając produkcji bardziej eksperymentalnie elektroniczny kierunek, w 2003r. Iris wydaje ''Awakening''. To był pamiętny organiczny i potężny pokaz prawdziwych zdolności tekściarskich Reagana. Było to również pierwsze wydanie Iris w nowym labelu Andrew Diffusion Records. Sukces płyty doprowadził do podpisania umowy na jej europejskie wydanie, pełne tournee po Niemczech i Szwajcarii i występy na festiwalach w Szwecji i UK.

W tym czasie trzecia płyta nabierała kształtów. Na tym krążku zespół przybrał bardziej agresywne podejście, mroczne, przesuwając granice swojego brzmienia. Mieszanka tych elementów skumulowała się na ''Wrath'' wydanej w 2005r. Rockowe utwory zderzyły się z elektronicznym bitem i sugestywnie atmosferycznym pejzażem dźwiękowym. Pierwszy singiel ''Appetite'' doszedł do pierwszego miejsca w mainstreamowym radio w Polsce, a zespół znowu wyruszył w trasę dając koncerty w Europie, na festiwalach w Moskwie i Londynie, występując z takimi electropopowymi znakomitościami jak De/Vision i Mesh.

W 2008 zespół wydaje swoje pierwsze combo CD/DVD ''Hydra''. Zawierająca 3 nowe kawałki, jak również remixy takich zespołów jak Mesh, Alpinestars, Datguy, Benz & MD, ''Hydra'' pozwoliła innym utalentowanym twórcom odcisnąć własne piętno w brzmieniu Iris. Wraz z dołączonym 40 minutowym nagraniem „za kulisami” z tournee, ''Hydra'' pisze kolejny rozdział w stale rozwijającej się historii zespołu.

W 2010 Iris powraca ze swoim czwartym studyjnym albumem ''Blacklight''. Połączenie intensywnej elektroniki z ich markowym zmysłem melodycznym do tworzenia silnego, zniewalającego nastroju. Wokalista Reagan Jones, jak zawsze, jest bardzo osobisty, a ich twórczość wykonuje ogromny skok na przód.