AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Assemblage 23
Dyskografia:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

Assemblage 23
Tom Shear

Assemblage 23
Assemblage 23

Kraj:
USA

Data powstania:
1988

Gatunek muzyczny:
ebm, electronic, futurepop, industrial

WWW:
http://www.assemblage23.com
https://www.facebook.com/Official-Assemblage-23/

Skład zespołu:

Tom Shear
 

Biografia:

Tom Shear zaczął tworzyć muzykę w późnych latach 80-tych, główie w domu jako Man On A Stage. Większość muzyki jaką tworzył, była prostej konstrukcji i początkowo nawet nie zawierała wokalu. Pracując nad tym projektem, Tom również grał na basie dla postpunk'owej grupy Avocades.

Podczas koncertu Depeche Mode w 1988 roku, narodziło się Assemblage 23. Tom był zafascynowany industrialno-taneczną muzyką, jaką grał DJ. Jego miłość do synthpopou zmiksowanego z cięższą, mroczniejszą i agresywniejszą muzyką, okazała się dla niego punktem zwrotnym.

W collage'u poza ciągłą pracą nad Assemblage 23, Shear zaangażował dwóch swoich przyjaciół, Mike'a Ukstins'a oraz Matt'a Guenette'a, do synthpopowego projektu, Procession. Zespół nie istniał długo, lecz muzyk nabrał kunsztu i doświadczenia. Początkowo Assemblage 23 było raczej hobby, niżeli stałym projektem. I choć Shear wysłał nieco swoich demówek tu i ówdzie, w odpowiedzi otrzymał jedynie echo. W ten sposób zespół znów stał się niezobowiązującą przyjemnością dla autora i jego przyjaciół. W 1992 roku, Tom zebrał kilka swoich lepszych kawałków i wydał je sam pod nazwą ''Wires''. Kilka rozgłośni radiowych oraz magazynów zainteresowało się jego kawałkami i w ten sposób powoli zaczął się kręcić interes...

Ale był jeszcze jeden projekt poboczny Shear'a, Nerve Filter, który pomógł Assemblage 23 w potrzebnym mu uznaniu. Pod wpływem impulsu, Tom wysłał kopie utworów Assemblage 23 oraz Nerve Filter do Peter's Stone'a z Xorcist, który to przekazał je do Don'a Blanchard'a z 21st Circuitry Records. Jednakże Blanchard zainteresował się bardziej Nerve Filter, lecz z czasem i kilka utworów Assemblage 23 wrzucono na różne składanki. Arts Industria wydała pierwszą "oficjalną" piosenkę Assemblage 23, "Graverobber" na swojej kompilacji "Construction No. 009". Tom dalej wysyłał liczne demówki do najróżniejszych wytwórni, lecz niestety bez efektów. Mimo niepowodzenia interesu, wciąż pisał utwory dla Assemblage 23.

W końcu w 1998 roku, kanadyjska wytwórnia Gashed Records podpisała z Assemblage 23 kontrakt na pierwszą płytę "Contempt", wydaną rok później, oraz drugą "Failure", wydaną w 2001. Niedługo po wydaniu drugiego albumu, Assemblage 23 zaczęło mieć problemy z dotychczasową wytwórnią i kończąc z nią działalność, zawiązało umowę z Metropolis Records, które jeszcze w tym samym roku wydało poownie dwa pierwsze albumy zespołu. Tylko te dwa wydania wystarczyły, by Assemblage 23 było dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych nazw w muzyce industrial i EBM.