AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Inertia
Dyskografia:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

Inertia
Reza Udhin - Inertia

Inertia
Inertia na Wave Gotik Treffen 2011

Kraj:
Wielka Brytania / United Kingdom

Data powstania:
1994

Gatunek muzyczny:
dark electro, ebm, electronic

WWW:
http://www.inertia.gs
http://www.myspace.com/inertia001

Skład zespołu:

Reza Udhin
Alexys B
Kneill Brown
Andrew Lowlife


Biografia:

Po dosyć długotrwałym czasie współpracy z innymi industrialnymi projektami Reza postanowił skupić się na swoim solowym projekcie, który zawiera w sobie elementy industrialu i techno. Po wielu namysłach, zmianach nazwy, ostatecznie swoje kształty nabrała Inertia.
Projekt dosyć szybko podpisał kontrakt z niemiecką wytwórnią Celtic Circle i po kilku tygodniach współpracy została wydana płyta ‘’Infiltrator’’ (czerwiec 1995). Była to reedycja pierwszej taśmy demo zespołu.

Debiutancki krążek odniósł szybki sukces, zdobywając świetne recenzje i wysokie pozycje w rankingach muzycznych m.in. w Europie, Wielkiej Brytanii i USA. Materiał z płyty gościł na klubowych imprezach. Pierwszy występ na żywo Inertia zaprezentowała podczas Night of Darkness festival w Krefeld. Występ ten zapoczątkował serię koncertów grupy, która zagrała kolejno w Szwecji, Niemczech i Belgii zdobywając coraz większą grupę fanów. W kwietniu 1996 roku grupa wystąpiła na festiwalu Wave Gotik Treffen i tam też została pozytywnie przyjęta.

W lutym 1996 Inertia zaczęła pracę nad pełną płytą. Album ‘’Programmed To respond’’ oraz epka ‘’Mind-energy’’ były nagrywane w różnych studiach w Londynie, nie pomijając studia Ranch Apocalypse, należącego do Raymonda Watts'a (Pig).

‘’Mind-energy’’, mini-album, poprzedził pełny album, który swoją premierę miał w lutym 1997. Płyta zdobyła szczyty sukcesu w Europie i USA. Zespół odbył mini trasę po Anglii w styczniu, A już w maju wrócił by zagrać pełen harmonogram koncertów wraz z niemieckim zespołem Das Ich. Trasa ta przypieczętowała tylko sukces Inertii.

W lutym 1999 roku kolejny album zespołu ujrzał światło dzienne, ‘’Demagnetized/Remagnetized’’, który to zawierał remiksy artystów takich jak: Das Ich, Spahn Ranch, Julian Beeston (Nitzer Ebb).

Kolejne trasy, koncerty i występy na festiwalach nie pozwoliły by fani zapomnieli o projekcie. Sam zespół robił wszystko by nie pozwolić o sobie zapomnieć. W maju 1999 roku Inertia wydała kolejną płytę, ‘’Negative Prime’’, nakładem Nigtbreed Recordings.
Kolejna trasa w 2000 roku po USA była spełnieniem marzeń zespołu - INERTIA występowała jako Headliner.

Zespół powrócił do USA w 2001 roku na 7-dmio tygodniową trasę, wraz ze Szwedzkim projektem Project-X jako support.

Nowy singiel grupy "No defect" wydany w tym samym roku stał się klubowym hitem i wylądował na 6 listach przebojów alternatywnej muzyki.

W grudniu 2001 członkini Inertii Alexys B. została ogłoszona najseksowniejszą kobietą roku w większości alternatywnych magazynów.

W kwietniu 2002 został wydany album zawierający 18 kawałków. ‘’Advanced Revelation’’ stał się numerem jeden wśród Dj-ów na całym świecie.

W 2003 zespół ponownie wrócił do USA na trasę, tym razem w towarzystwie Terrorfakt, jako support.

Grudzień 2005 roku przyniósł grupie kolejny krążek w dyskografii, tym razem dwupłytowe wydanie the best of. Reza dołączył także oficjalnie jako klawiszowiec do legendarnej grupy Killing Joke.

W Maju 2007 zespół wydał kolejny album pod przewrotnym tytułem ‘’Inertia’’, na którym gościnnie udzielili się: Kneill Brown (Killing Joke), Emily Strange (Client), Phill Good (Libitina/pinion).

Wiosna/lato 2007 to kolejna trasa w historii zespołu, tym razem 5-cio tygodniowa, wraz z legendarnym zespołem EBM Armageddon Dildos.

W sierpniu 2009 wychodzi album "Interpret" zawierający remiksy, wydany został nakładem japońskiej wytwórni Deathwatch Asia. Remikserzy to m.in. Die Krupps, Armageddon Dildos, Youth (Killing Joke) Octolab.

W Marcu 2010 roku kolejne wydawnictwo wypełnione zostało coverami. Zespół zajął się utworami klasyków, m.in. T-rex, The Beatles, Depeche Mode, Elvis Presley, Sparks. Po tej innowacji, w sierpniu 2010 roku światło dzienne ujrzał nowy singiel "Reapeat & Follow", który był zapowiedzą nowego albumu ‘’Deworlded’’, wydanego w listopadzie 2010. Po tym wydawnictwie zespół udał na kolejną trasę, w której nie zabrakło koncertów w Kanadzie, USA czy Austrialii.

Jak powiedział Gary Numan, "Interia to najlepszy i najbardziej agresywny zespół w Londynie". I chyba te słowa w pełni oddają charakter zespołu.