AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Grendel
Dyskografia:

Ostatnie tematy na forum:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

Grendel
Grendel

Grendel
Grendel

Kraj:
Holandia / Netherlands

Data powstania:
1997

Gatunek muzyczny:
dark electro, ebm, Harsh EBM, industrial

WWW:
https://www.grendel-hq.com/
https://www.facebook.com/grendel.music/

Skład zespołu:

JD Tucker - wokal, syntezatory, programowanie, sample
Neal Reed - klawisze, chórki
Erik Gustafson - gitary
Ben Tourkantonis - bębny

Biografia:

Grendel rozpoczął karierę w 1997 pod inna nazwą, z powodu podziału zespołu została zmieniona na obecną. Nazwa pochodzi od postaci w starej mitologicznej opowieści zatytułowanej „Beowulf". W tej opowieści bestia, mianowicie Grendel, zwabił ludzi z pobliskiej wioski i zabrał ich na dno bagna, a następnie utopił.

Na początku 2000 ukazał się pierwszy promujący zespół album wraz z holenderskim parkietowym hitem „Strangers". W bardzo krótkim czasie płyta była grana w wielu miejscach przez Holandię i na arenie międzynarodowej (w Niemczech, Belgii, Hiszpanii).

W połowie kolejnego roku zostało wydane pierwsze demo CD, zatytułowane „Inhumane Amusement". To demo wpadło w ucho niemieckiej wytwórni płytowej NoiTekk (oddział wytwórni płytowej Black Rain), które przekonało wytwórnię do tego stopnia, że natychmiast została podpisana umowa z Grendel. To demo zostało odświeżone i wydane w połączeniu z nowym materialem w 2000 jako debiutancki album zespołu. Wypuszczona na rynek płyta szybko otrzymała nagrodę na wszystkich scenach. 

Zaraz za tym, "End of Ages EP" wydana została w 2002 i zdobyła rozgłos dla Grendela na nowym terytorium z takimi hitami jak międzynarodowy "End of Ages", powalający „Catastrophe" i intrygujący „Noisome". EPka była uzupełniona dodatkowo remiksami zrobionymi przez takie zespoły jak Feindflug, Arzt+Pfush i God Module. Z niekonwencjonalnym i oryginalnym użyciem reżyserki, mało znane próbki uwzględniające ostre i powalające EBM struktury tego wydania znowu wywołały świetne reakcje z obu stron - zarówno mediów jak i słuchaczy, dając rozgłos Grendel na przyszłość.

W 2003 Grendel nagrali drugie pełnometrażowe wydawnictwo, pod tytułem "Prescription : Medicide". Ten album zrobił kolejny krok w świecie Grendela, realizacja była jeszcze ostrzejsza, powalająca, o tanecznych strukturach, posępnej i roztrzęsionej naturze. To był wielki przełom dla zespołu, który otrzymał wiele pozytywnych recenzji, stając się albumem miesiąca w a.o. Zillo i Orkus plus docierając na wysokie pozycje na światowych listach (włącznie stając się numerem 1 na kilka miesięcy na Holenderskich listach przebojów).

W 2005 Grendel wypuścił EPkę „Soilbleed". To wydanie, było kolejnym dużym skokiem naprzód.
2006 przyniósł personalne zmiany w składzie, 4N1T5 z powodów osobistych na polubownych warunkach opuścił zespół, natomiast M4RC (wcześniej Terrorfakt, Manufactura, Caustic) został zatrudniony jako perkusista wspomagający Grendel podczas live występów. Dodatkowo MRK0 (z XP8) zostaje oficjalnie koncertowym klawiszowcem Grendel.

W 2007 Grendel wydał swój trzeci długogrający album ''Harsh Generation''. W listopadzie 2009 światło dzienne ujrzała EPka ''Chemicals and Circuitry'' promująca czwarty album Grendel którego premiera miała miejsce w 2010.

Koniec 2009 był również końcem kariery dotychczasowego klawiszowca zespołu MRK0 który na własną prośbę opuścił skład, ustępując miejsca swojemu następcy czyli S42H znanemu wcześniej z formacji (Schallfaktor).