AlterNation - magazyn o muzyce Electro, Industrial, EBM, Gothic, Darkwave i nie tylko
Pride and Fall
Dyskografia:

Ostatnie tematy na forum:

Zobacz zdjęcia:

Podobni wykonawcy:

Pride and Fall
Pride and Fall

Pride and Fall
Pride and FallKraj:
Norwegia / Norway

Data powstania:
2000

Gatunek muzyczny:
ebm, futurepop

WWW:
http://www.prideandfall.com
http://www.myspace.com/prideandfall

Skład zespołu:

Sigve Monsen - wokal
Per Waagen - syntezatory i programowanie
Svein Joar Auglaend Johnsen - gitara

Biografia:

Pride and Fall rozpoczęli swoją działalność pod koniec 2000 roku, kiedy Sigve Monsen i Svein Joar A. Johnsen postanowili dodać więcej elektronicznego i klubowego brzmienia do elementów goth/darkwave w swoim projekcie muzycznym. Duet zdążył wydać demo i wystąpić na kilku koncertach w Norwegii, jednakże czuł, że byłoby na czasie zrobić cos jeszcze bardziej eksperymentalnego i interesującego.

Per Waagen znał się z Sigve i Sveinem z wcześniejszych projektów muzycznych oraz ze szkoły, dołączył więc do nich, zajmując się syntezatorami i programowaniem. Teraz, przekonani, że trzech muzyków poczyni postępy i osiągnie nowy poziom komponowania, wspierani silnym przekonaniem, że stworzą razem coś przydatnego i innowacyjnego, rozpoczęli pracę nad utworami do pierwszego dema, w miedzyczasie występując w wielu klubach na terenie całej Norwegii. Używając elementów zaczerpniętych ze stylów muzycznych i zespołów, z którymi Pride and Fall się identyfikowało, trio stworzyło udane demo, które zostało rozesłane do DJów w i poza Skandynawią. Niektóre z pierwszych utworów Pride and Fall, stawały się coraz bardziej popularne na scenie ebm/futurepop/goth, np. "Construct and Extinction Means Forever". Gorący odzew ze strony fanów i wiele odwiedzin na oficjalnej stronie internetowej zespołu, potwierdziło, że trio odniosło artystyczny sukces. Kiedy zebrano odpowiednią ilość materiału na debiut, zaczęto szukać odpowiedniego labela, który wydałby ich pierwszą płytę. Proces ten zajął wiele czasu i wymagał sporego wysiłku, ale ciężka praca w końcu się opłaciła - podpisano kontrakt ze znaną i szanowaną wytwórnią Dependent Records w Europie i Metropolis Records z USA. Dependent Records, znana z zespołów Suicide Commando, Velvet Acid Christ, VNV Nation i Covenant, określiła Pride and Fall jako "głównych dostarczycieli futurepopu". Wczesnym wrześniem 2003 roku, zaspół zaczął współpracować z wydawnictwem Memento Materia na terenie Skandynawii. 20 stycznia 2004 Pride and Fall wystąpili po raz pierwszy poza granicami Norwegii, jako część Cyberia/X-CLub Party na EKKO w Utrechcie (Holandia). Następnie, na Invitation Festival w Gent (Belgia) 16 marca 2004, z takimi zespołami jak Coventant, Clan of Xymox, SITD, Icon Of Coil, De/Vision i wieloma innymi. Ten występ był prawdopodobnie największym sukcesem dla zespołu. W 2004 Pride and Fall wystąpiło na Dark City Festival w Edynburgu, obok takich sław jak VNV Nation, The Mission, czy XPQ21.

W czerwcu 2004 roku, zespół wrócił do studia pracować nad drugim albumem. Proces nagrywania został odłożony w czasie przez obowiązki w życiu prywatnym muzyków. Jednakże pełnoprawny album, "Elements of Silence", ujrzał światło dzienne 24 stycznia 2006 roku, wraz z singlem  "Border", wydanym 24 grudnia 2005.

Muzyka naturalnie rozwinęła się i różni od "Nephesh" w ostrzejszym brzmieniu ale nadal zachowuje melodykę, moc i częste melancholijne elementy. Muzykę Pride and Fall można opisać jako mieszankę hard futurepop, EBM i electrogoth.